Môj príbeh

il_fullxfull3png

Ako moje meno napovedá, nie som typická Slovenka. Narodená som v Srbsku, ale v slovenskej rodine, dedine a komunite, takže Slovensko mi vždy bolo srdcu blízke. A tak ma v roku 2007 moja cesta priviedla sem. Odvtedy žijem v Bratislave.

S jogou som sa prvýkrát stretla v roku 2010, keď ma moja bývalá kolegyňa zobrala na hodinu. Prvé, čo mi joga dala, bol pokoj a chvíľkové uvedomenie si seba. Dnes viem, že to ešte zďaleka nebol ten pocit, aký človek dokáže vnímať, ale na začiatok to stačilo, aby som pochopila, že na tom “cvičení” niečo je.

Striedali sa rôzni učitelia, dobrý pocit sa prehlboval, ale pokoj bol občas silnejší občas slabší. Moje telo sa veľmi menilo, a na jogu som pomaličky chodila 5x do týždňa. V lete 2012 prišiel zlom, lebo som si uvedomila, že určité situácie stále nezvládam, a že k skutočnej zmene nepotrebujem iba meniť telo a fyzicky cvičiť, ale aj svoju myseľ, svoje postoje k životu, svoje emócie.

Začala som chodiť na rôzne prednášky o meditácii, duchovnom rozvoji, liečiteľské kurzy. Za všetky som vďačná a všetko to boli schodíky na mojej ceste, ktoré by mi veľmi chýbali. V tom období do môjho života prišla Pranayama a Meditácia a spoznala som jogu ako celok.

Prvý učiteľský kurz som absolvovala v rodnom Srbsku a po jeho ukončení som začala učiť moje kolegyne v práci, ktoré ma podporili, aby som skúsila verejné hodiny, a tak sa to celé začalo. Najprv 2 hodiny do týždňa, potom 3 a postupne rok a pol od prvej verejnej hodiny, som mávala po 13 až 14 hodín týždenne.

il_fullxfull3png

Vtedy som si našla aj ďalšieho učiteľa, ktorý veľmi ovplyvnil a dodnes ovplyvňuje moju cestu. Je ním chorvátsky Jogacharja Jadranko Miklec (www.jadrankomiklec.com). Jadranko bol priamym žiakom Maharishi Mahesh Jogiho, Swami Dev Murti a ďalších veľkých jogínov, ktorí veľa urobili pre rozšírenie jogy do západného sveta. Okrem veľkých pokrokov, ktoré som urobila v joge, ma zasvätil do tajomstiev transcendentálnej meditácie, ktorú denne praktikujem. V roku 2019 sme spoločne absolvovali cestu do Indie, na ktorej sme sa stretli s ďalšími veľkými učiteľmi. Medzi nimi bol aj doktor Bholle, ktorý dlhé roky chodieval na Slovensko, a ktorý vo svojej praxi spájal jogu a vedu.

il_fullxfull3png

Ďalšia skvelá cesta, ktorá sa mi otvorila v roku 2017 bola cesta zvuku. Spoznala som gongy, tibetské misy a ďalšie relaxačné nástroje, a keďže som sa presvedčila o ich sile uvoľniť a liečiť, začala som sa učiť. Dnes som certifikovaná praktikantka Peter Hess masáže zvukom https://www.peter-hess-institut.de/ a gongmajsterka. V roku 2019 som bola prijatá do asociácie europských zvukoterapeutov.  Absolvovala som niekoľko výcvikov hrania na gongoch, vrátane výcviku s popredným gong majstrom sveta Don Conreauxom.

il_fullxfull3png

V súčasnosti mávam pravidelne hodiny jogy a tiež hrávam na gongy v bratislavskej Dúbravke v priestoroch jogového centra Ateliér Surya. Okrem toho organizujem víkendové pobyty s jogou a zvukom na Slovensku a týždenné letné pobyty v Chorvátsku. Každý deň praktikujem asány, pranayamu a meditáciu a svoje skúsenosti sa snažím odovzdávať na pravidelných hodinách, ale aj na prednáškach, na ktorých sa pokúšam zasväcovať účastníkov do hlbšej podstaty jogy.


Certifikáty a školenia: